WIBOR to wysokość oprocentowania stosowana na rynku międzybankowym w Polsce. Banki pożyczając między sobą pieniądze, wykorzystują WIBOR do określenia finalnej wysokości spłaty pożyczonych środków składającej się z pożyczki oraz jej oprocentowania. Z uwagi jednak na nadpłynność finansową banków wskaźnik ten jest wskaźnikiem hipotetycznym. W rzeczywistości nie dochodzi do tego rodzaju transakcji, a jego wysokość ustalana jest na podstawie deliberacji między różnymi bankami. Uproszczając banki dogadują się miedzy sobą w zakresie tego na jakich warunkach i przy jakim oprocentowaniu mogłyby pożyczyć sobie pieniądze ale faktycznie tego nie robią. Te hipotetyczne ustalenia mają wpływ na wartość WIBOR'u oraz oczywiście rat kredytobiorców.
Podwyżki WIBOR-u i zarazem oprocentowania kredytów sprawiły, że coraz głośniej zaczęło mówić się o możliwości podważenia umowy kredytu zawartego w złotówkach, w których występuje wskaźnik WIBOR. Podważenie takiej umowy kredytu opiera się na założeniu, że wskaźnik WIBOR stanowi klauzulę niedozwoloną.
Skutkiem uznania klauzuli zmiennego oprocentowania za klauzulę abuzywną jest jej bezskuteczność. Oznacza to, iż klauzula tego rodzaju nie wiąże konsumenta, natomiast umowa kredytu obowiązuje w dalszym ciągu. Tym samym, eliminacja z kredytu wskaźnika WIBOR z jednej strony powoduje powstanie nadwyżki finansowej (w wysokości dotychczas wpłaconego oprocentowania pomniejszonego o marżę Banku), a jednocześnie w znacznym stopniu zmniejsza wysokość przyszłych rat kredytowych.
Wyższe raty kredytu, niż te zapowiadane przez bank, zawsze są niemiłym zaskoczeniem, a wielokrotnie przerastają możliwości finansowe zadłużonych. Jeśli spłacają Państwo kredyt w złotówkach mając poczucie, że stali się ofiarą oszustwa ze strony instytucji udzielającej kredytu, zapraszamy po pomoc. Dzięki doskonałej znajomości prawa finansowego oraz prawa UE zapewniamy naszym klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony prawnej.