Bardzo mi miło, że odwiedziliście Państwo naszą stronę – stronę Kancelarii Prawnej Viggen. Pragnę przedstawić moją osobę, opowiadając Państwu o wykształceniu, doświadczeniu oraz zaangażowaniu, z jakim pracuję nie tylko dla dobra klientów, ale również wszystkich nas, w szczególności przedstawicieli takich zawodów, jak pracownicy branży TSL, rolnicy, lekarze czy specjaliści prac budowlanych, a także przedsiębiorcy czy przedstawiciele służb mundurowych. Oprócz codziennej aktywności zawodowej biorę udział w społecznych pracach na rzecz zmian w prawie krajowym i unijnym, dbając, by nowe zapisy służyły nam wszystkim jak najlepiej. Serdecznie zapraszam do prześledzenia mojego życiorysu oraz do skorzystania z obsługi prawnej świadczonej przez Kancelarią Prawną Viggen.

 

Dr Mariusz Miąsko – wykształcenie oraz funkcje

Z przyjemnością przedstawiam moją ścieżkę edukacji, wspominając i dziękując nauczycielom i pedagogom, dzięki których pracy miałem okazję poszerzać wiedzę i rozwijać pasje.

 

Dr Mariusz Miąsko – tytuły, stopnie i stanowiska naukowe

Prawo transportowe oraz Prawo pracy stanowią główne obszary moich zainteresowań zawodowych, jednakże moja działalność obejmuje znacznie więcej zagadnień, dotyczących między innymi Ustawy o broni i amunicji czy pomoc prawną w zakresie pragmatyk służbowych funkcjonariuszy lub żołnierzy służb specjalnych. Poniżej przedstawiam Państwu tytuły, stopnie oraz stanowiska naukowe, które obejmuję:

  • Profesor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie,
  • Doktor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Autor pracy doktorskiej „Zasadność wypłaty ryczałtu noclegowego mobilnym pracownikom transportu drogowego – analiza jurydyczna”; promotor: prof. dr hab. Andrzej Świątkowski, promotor pomocniczy: dr Marcin Wujczyk, Katedra Prawa Pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego). Zaprezentowanie dysertacji w Sądzie Najwyższym miało wymierny skutek w postaci zmiany utrwalonego blisko 20-sto letniego orzecznictwa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w przedmiotowym zakresie )
  • ORCID 0000-0003-0872-0486

 

Mariusz Miąsko – nagrody zawodowe i odznaczenia

Wiedza, doświadczenie i zaangażowanie pozwalają mi nieustannie się rozwijać oraz realnie wpływać na zmiany w prawie z korzyścią dla nas wszystkich. Moja praca wielokrotnie została doceniona wręczeniem licznych nagród zawodowych oraz odznaczeń:

Dyplom za drugie miejsce dla VTS Project

ODZNACZENIA:

  • Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim „Orderu Świętego Stanisława” – za działalność społeczną
  • Odznaczony Krzyżem Oficerskim „Orderu Świętego Stanisława” Komandorii Gnieźnieńskiej – za działalność społeczną

Krzyż Kawalerski „Orderu Świętego Stanisława” Krzyż Oficerski „Orderu Świętego Stanisława” Komandorii Gnieźnieńskiej

 

Dr Mariusz Miąsko – przebieg kariery zawodowej

Wykształcenie prawnicze oraz pierwsze sukcesy w zakresie kształtowania polskich przepisów były początkiem mojej kariery zawodowej i dalszej pracy dla dobra klientów oraz przedstawicieli wielu branż w Polsce i za granicą. Zachęcam do prześledzenia przebiegu mojej kariery zawodowej:

  • Kariera prawnicza rozpoczęła się w roku 2000 roku w Wiejskim Centrum Integracji Europejskiej od uczestnictwa w poszczególnych etapach negocjacji (za prezydentury francuskiej) w negocjacjach w trakcie procesu przedakcesyjnego Polski do Unii Europejskiej w obszarze „Rolnictwo”
  • Założyciel i współwłaściciel Kancelarii Prawnej Viggen Sp.j., – jednej z większych i najlepszych polskich kancelarii prawnych; Współzałożyciel i współwłaściciel spółki VTS Project Sp. z o.o.  – spółki programistycznej, produkującej oprogramowanie prawne w zakresie czasu pracy oraz wyliczenia wynagrodzeń pracowników – lider zespołu tworzącego oprogramowanie VTS – KADRY – TACHO – PŁACE
  • Założyciel i współzałożyciel spółki Logistic Technologies Sp. z o.o., – spółki prawno – inżynieryjnej, tworzącej nowatorskie systemy mocowania ładunków w transporcie
  • Współpracownik naukowy Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (państwowej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Sprawiedliwości), w zakresie działalność naukowo-badawczej w obszarze tworzenia, stosowania, aksjologii i społecznego funkcjonowania prawa oraz zjawisk przestępczości i patologii społecznej – Autor raportu (wykonanego w ramach projektu badawczego w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości), dotyczącego funkcjonowania struktur mafijnych i przestępczości zorganizowanej o charakterze ekonomicznym, skupionej przy niektórych międzynarodowych koncernach budowlanych lub międzynarodowych kartelach, wyłudzających środki przy inwestycjach związanych z realizacją budowy dróg i autostrad.
  • Współautor – lider zespołu realizującego analizy w zakresie ochrony i bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej i strategicznej dla funkcjonowania państwa polskiego (w szczególności w zakresie ochrony portów morskich oraz wybranej infrastruktury energetycznej)
  • Wykładowca na kilku uczelniach wyższych

 

Dr Mariusz Miąsko – zajmowane stanowiska (obecnie lub w przeszłości)

Wiedzę i doświadczenie, które zdobywam od wielu lat, wykorzystuję na co dzień nie tylko w pracy dla klientów Kancelarii Prawnej Viggen, ale także w pracy naukowej i badawczej, działalności dziennikarskiej i eksperckiej oraz jako członek instytucji działających w obszarach moich zainteresowań:

  • Członek GRAI – Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji (2024r), członek kilku Sekcji (np. AI w biznesie, polityka AI, certyfikacja AI) oraz Lider Sekcji Sztuczna Inteligencja i Prawo Pracy;
  • Członek Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
  • Wice Dyrektor centrali KOWR ds. Innowacji
  • Członek zespołu jednego z etapów negocjacji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w obszarze „Rolnictwo”, za prezydentury francuskiej z ramienia WCIE (Wiejskiego Centrum Integracji Europejskiej)
  • Członek Senatu Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie w roku 2024 – (w grupie przedstawicieli na stanowiskach profesora lub profesora uczelni) – 2023r
  • Członek Konwentu Uczelni Nauk Społecznych – na mocy Zarządzenia J.M. Rektora UNS nr 7/2021
  • Prezes Stowarzyszenia „NAJLEPSZA DROGA”
  • Vice Prezes Stowarzyszenia „EKOLOGICZNY BUDYNEK”

 

Praca naukowa lub dydaktyczna na uczelniach wyższych

Praca naukowa i dydaktyczna to kolejny obszar mojej działalności, który pozwala mi realizować się w pracy zawodowej, a także pomagać w rozwoju nauk prawnych w Polsce. Pragnę podkreślić, że Kancelaria Prawna Viggen jest obecnie jedyną funkcjonującą kancelarią w Polsce, która współuczestniczyła w założeniu publicznej uczelni wyższej.

Wykładowca/dydaktyk akademicki na Uczelniach:

  1. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie – profesor uczelni 
  2. Uczelnia Nauk Społecznych – dydaktyk im prateritum;
  3. Akademia WSB – dydaktyk – im prateritum;

Wykładowca/dydaktyk na Kierunkach:

  • Bezpieczeństwo Narodowe;
  • Zarządzanie Kryzysowe i Ochrona Infrastruktury Krytycznej,
  • Cyberbezpieczeństwo,
  • Bezpieczeństwo Militarne

Wykładane przedmioty:

  1. Prawa Człowieka
  2. Nauka o Państwie i Prawie
  3. Stosunki i Systemy Polityczne
  4. Konwencje i Prawo Wojenne,
  5. Międzynarodowe Prawo Humanitarne,
  6. Międzynarodowe Prawo Humanitarne i Konfliktów Zbrojnych
  7. Organizacje Bezpieczeństwa Międzynarodowego
  8. Prawo Konfliktów Zbrojnych
  9. Prawne Aspekty Bezpieczeństwa Publicznego
  10. Prawo a Bezpieczeństwo Publiczne
  11. Konflikty Etniczne i Wyznaniowe Jako Zagrożenie Dla Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Międzynarodowego
  12. Samo-determinacja i niezależność

 

WYKŁADY POZANAUKOWE

Moje zaangażowanie w rozwój prawa transportowego wykorzystuję również w praktyce, przekazując wiedzę, a także – w ramach działalności Kancelarii Prawnej Viggen – przeprowadzając specjalistyczne audyty dla firm z branży TSL.

  • Wykładowca w zakresie:
    • prawo przewozowe na zlecenie OiRP w Krakowie na zajęciach dla aplikantów radcowskich (2015 r.);
    • zamkniętych wykładów dla Inspektorów Transportu Drogowego oraz Wydziału Ruchu Drogowego Policji z zakresów elementów prawa przewozowego, prawa mocowania ładunków w kontekście prawa o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym;
    • sześciu edycji wykładów dla przedstawicieli największych krajowych i międzynarodowych koncernów w zakresie organizacji logistyki wewnątrzzakładowej, procesu załadunków oraz mocowania ładunków.
  • Prelegent kilkunastu konferencji w zakresie prawa transportowego, a w szczególności transportowego prawa pracy i prawa przewozowego:

 

FUNKCJE SPRAWOWANE W INSTYTUCJACH ŚRODOWISK NAUKOWYCH:

  • Członek Senatu Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie w roku 2024 – (w grupie przedstawicieli na stanowiskach profesora lub profesora uczelni) – 2023r
  • Członek Konwentu Uczelni Nauk Społecznych – na mocy Zarządzenia J.M. Rektora UNS nr 7/2021
  • Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej podczas naboru na studia doktoranckie w Kolegium Prawnym Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2024.

 

Działalność naukowa w ramach konferencji naukowych

Konferencje naukowe są nieodłącznym elementem funkcjonowania środowisk naukowych. Chętnie w nich uczestniczę jako prelegent, a także jako moderator paneli. Zaangażowanie w prowadzenie konferencji naukowe to kolejna efektywna metoda dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz zdobywanie przeze mnie nowych doświadczeń i wiedzy. Dyskusja naukowa jest jednym z najważniejszych obszarów rozwoju nauk, w tym nauk prawnych.

Kolegium Nauk Prawnych

Kolegium Nauk Prawnych

Moderator dyskusji z pięcioma panelistami (od: 8:46:50) oraz moderator panelu dyskusyjnego między innymi z: prof. Gennaro Terracianno, prof. Januszem Chełchowski, mec..Anną Nieć Mrzygłód, prof. Fabrizio Gulimondi, prof. Piotr Bilskim (od 9:54:30)

  • Uczestnik i moderator naukowego panelu dyskusyjnego podczas Kongresu Naukowego Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie – „Sztuczna inteligencja w nauce i przemyśle” – nazwa panelu dyskusyjnego: „Cyberbezpieczeństwo, AI, Ustawodawstwo i Prawo Żywe”, w którym udział brali także: Prof. Gennaro Terracianno; mec. Jan Czarnocki, prezes Krzysztof Dyki (były vice Prezes ZUS, doradca Ministra Cyfryzacji)

Mariusz Miąsko - Uczestnik i moderator naukowego panelu dyskusyjnego podczas Kongresu Naukowego Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie - „Sztuczna inteligencja w nauce i przemyśle”

Mariusz Miąsko - Uczestnik i moderator naukowego panelu dyskusyjnego podczas Kongresu Naukowego Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie - „Sztuczna inteligencja w nauce i przemyśle”

Mariusz Miąsko - Uczestnik i moderator naukowego panelu dyskusyjnego podczas Kongresu Naukowego Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie - „Sztuczna inteligencja w nauce i przemyśle”

  • Uczestnik i prelegent wykładu prawnego podczas Seminarium Uczelni ASBIRO w temacie: „Nie podoba Ci się prawo to je zmień. Jak zmienić prawo w Polsce” (22.06.2024r).

Mariusz Miąsko - Uczestnik i prelegent wykładu prawnego podczas Seminarium Uczelni ASBIRO w temacie: „Nie podoba Ci się prawo to je zmień. Jak zmienić prawo w Polsce”

Mariusz Miąsko - Uczestnik i prelegent wykładu prawnego podczas Seminarium Uczelni ASBIRO w temacie: „Nie podoba Ci się prawo to je zmień. Jak zmienić prawo w Polsce”

Mariusz Miąsko - Uczestnik i prelegent wykładu prawnego podczas Seminarium Uczelni ASBIRO w temacie: „Nie podoba Ci się prawo to je zmień. Jak zmienić prawo w Polsce”

Panelista ogólnopolskiego naukowego FORUM TRANSPORTU, LOGISTYKI I SPEDYCJI 2024, zorganizowanego na uczelni WSB w Dąbrowie Górniczej, poświęconego planom rozwoju transportu i logistyki w Polsce – w panelu „PRAWO W TRANSPORCIE” w temacie: „Prawne aspekty normatywnego unieruchomienia ładunków na gruncie prawa krajowego i międzynarodowego” 

Panelista ogólnopolskiego naukowego FORUM TRANSPORTU, LOGISTYKI I SPEDYCJI 2024

Panelista ogólnopolskiego naukowego FORUM TRANSPORTU, LOGISTYKI I SPEDYCJI 2024 Panelista ogólnopolskiego naukowego FORUM TRANSPORTU, LOGISTYKI I SPEDYCJI 2024

Panelista ogólnopolskiego naukowego FORUM TRANSPORTU, LOGISTYKI I SPEDYCJI 2024

 

UCZESTNICTWO W PROJEKTACH LUB STAŻACH NAUKOWYCH:

Projekty i staże naukowe to kolejny obszar działalności naukowej, bez której nieustanny rozwój w dziedzinie prawa nie byłby możliwy. Mój udział w projektach naukowych i stażach wynika z potrzeby takiego rozwoju, dyskusji naukowej oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami i wiedzą.

  • Projekt badawczy zrealizowany w ramach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, zatytułowany: „Analiza metodologii powstawania przestępstw ekonomicznych w sektorze zamówień publicznych na przykładzie inwestycji drogowych i energetycznych” – recenzowany oraz opublikowany przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości
  • Zagraniczny staż naukowy w Instytucie Prawnych Aspektów Wolności Religijnej na Wydziale Prawa Trnawskiego Uniwersytetu w Trnawie, w okresie od 6 listopada 2023 r. do 10 lutego 2024 r., zakończony odczytem w temacie: „Wolność religijna w kontekście Praw Człowieka oraz filozoficznej koncepcji nadczłowieka Friedricha Nietzschego“ („Religious freedom in the context of Human Rights and the philosophical concept of the superman by Friedrich Nietzsche”).

 

Opracowania naukowe Dr. Mariusza Miąsko

Naturalnym efektem działalności naukowej są opracowania, nad którymi pracuję przez całe zawodowe życie. Realizuję się jako prawnik-praktyk i prawnik-naukowiec  i dzięki takiej synergii mam poczucie pełnego zaangażowania.

Autor lub współautor opracowań naukowych:

  • dysertacji doktorskiej: „Zasadność wypłaty ryczałtu noclegowego kierowcom międzynarodowego transportu drogowego”  
  • glosy do uchwały Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r, sygn. II PZP 1/14 (nierozstrzygająca w sprawie) w kontekście orzeczenia z 16 października 2014 r (II PK 133/13) (rozstrzygającego w sprawie) oraz wybranych innych orzeczeń,
  • glosy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego K 11/15 w kontekście orzeczenia Sądu Najwyższego, I PK 300/15, wydawnictwa Wolters Kluwer,
  • audiobooka: „Legalne sposoby uniknięcia odpowiedzialności za naruszenia czasu jazdy i okresów prowadzenia pojazdów, przez kierowców zawodowych” część 1 – o nr ISBN 978-83-944734-0-2 rekomendowany przez Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego oraz Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej,
    audiobook - Legalne sposoby uniknięcia odpowiedzialności za naruszenia czasu jazdy i okresów prowadzenia pojazdów, przez kierowców zawodowych
  • audiobooka: „Legalne sposoby uniknięcia odpowiedzialności za przerwanie lub skrócenie przerw i odpoczynków, przez kierowców zawodowych” część 2 – o nr ISBN: 978-83-944-7341-9 rekomendowany przez Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego oraz Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej,
  • książki/opracowanie naukowe„Eksplikacja relacji między krajowymi, unijnymi i międzynarodowymi normami czasu pracy kierowców w kontekście rozporządzenia 561/2006 WE – ujęcie komparatystyczne” – w trakcie recenzji
  • książki/opracowanie naukowe: „Analiza regulacji normujących wypłatę diet i ryczałtów funkcjonariuszom SKW oraz SWW oddelegowanym poza SKW lub SWW”  (współautor – autor wiodący i redagujący) recenzje naukowe: prof. dr hab. Paweł Czubik (sędzia Sądu Najwyższego), prof. n. dr hab. Grzegorz Górski – Wydawnictwo naukowe: Jagielloński Instytut Wydawniczy, Toruń, o nr ISBA 978-83-67201-43-8

  • książki/opracowanie naukowe: „Prawne aspekty normatywnego unieruchomienia ładunków na gruncie prawa krajowego i międzynarodowego” – w trakcie recenzji
  • książki/opracowanie naukowe: „Analiza umowy o pomocy przy zbiorach oraz umowy kontraktacyjnej jako istotnych zagadnień problemowych prawa pracy oraz prawa cywilnego w sektorze rolniczym”– w trakcie recenzji
  • książki/opracowanie naukowe: „Zasady wypłaty składników wynagrodzenia w kontekście podróży służbowej kierowców – zbiór wybranych zagadnień” – w trakcie recenzji
  • książki/opracowanie naukowe: „Charakterystyka umowy o świadczenie usług kierowania pojazdami jako alternatywnej formy zatrudnienia względem umowy o pracę” – w trakcie recenzji
  • książki/opracowanie naukowe: „Prawne aspekty transportu prekursorów materiałów niebezpiecznych i wybuchowych na gruncie prawa unijnego i międzynarodowego w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej a w szczególności portów polskich” (współautor – autor wiodący i redagujący) – w trakcie recenzji
  • ebooka dostępnego na stronie internetowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości„Analiza metodologii powstawania przestępstw ekonomicznych w sektorze zamówień publicznych na przykładzie inwestycji drogowych i energetycznych”
    ebook - Analiza metodologii powstawania przestępstw ekonomicznych w sektorze zamówień publicznych na przykładzie inwestycji drogowych i energetycznych
  • książka/opracowanie naukowe: „Uwarunkowania Prawne organizacji strzelnic w Polsce – Stan prawny na marzec 2024 r” – prof. SGMK dr Mariusz Miąsko, prof SGMK dr hab. Witold Mazurek, wersja papierowa: ISBN 978-83-67201-50-6, wersja elektroniczna: ISBN 978-83-67201-51-3 recenzenci: dr hab. Paweł Bucoń, KUL oraz dr hab. Bogdan Węgrzyn, prof. AT – seria: Wydawnictwa Akademicka, Jagielloński Instytut Wydawniczy
  • publikacji naukowejAnaliza charakterystyki umowy o pomocy przy zbiorach (ujęcie komparatystyczne) w wydawnictwie akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego „Studia z Zakresu Prawa Pracy i Polityki Społecznej” tom 25 nr 2 str. 145-160 (2018r.), Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Bibliografia Ekonomicznych i Społecznych Zagadnień Pracy – piśmiennictwo polskie z 2018 roku Cz. II Warszawa 2019 r – pod nr ISSN-2392-3776  (2237 wyświetleń oraz 910 pobrań publikacji – na dzień 08.10.2024r)
    okładka - "Studia z Zakresu Prawa Pracy i Polityki Społecznej" tom 25 nr 2
  • publikacji naukowej: „Propozycja nowelizacji definicji legalnej podróży służbowej w kontekście uregulowań w wybranych krajach Unii Europejskiej” – publikacja  w czasopiśmie naukowym Instytutu Administracji i Prawa Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu (2017r.), pod nr ISSN 1644-9126, Roczniki Administracji i Prawa nr XVII (zeszyt specjalny), s. 459-483.
    Roczniki Administracji i Prawa nr XVII (zeszyt specjalny)
  • publikacji naukowej„Czas pracy kierowców niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę” w czasopiśmie naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Studia z zakresu prawa pracy i polityki społecznej 2014r” str. 167 2014r.), pod nr ISSN 1429-9585
    okładka - Studia z zakresu prawa pracy i polityki społecznej 2014r
  • publikacji naukowej„Prawo w dobie rozwoju cyfrowej inteligencji”  – opublikowana w pierwszym tomie zbioru Prac Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Lublinie, zatytułowanym: „Sztuczna Inteligencja i Prawo” – 2024r ISBN 978 -83-972529-0-5
    pierwszy tom zbioru Prac Kolegium Nauk Prawnych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Lublinie - Sztuczna Inteligencja i Prawo

 

Działalność pozanaukowa – książki pozanaukowe

Realizacja licznych projektów, udział w życiu środowiska naukowego i codzienna praca stanowią dla mnie inspirację dla działalności pozanaukowej, w wyniku której realizuję się w innych obszarach, np. jako autor i współautor książek oraz wywiadów.

Autor lub współautor innych opracowań książkowych (nie naukowych): 

książka historyczno-biograficzna - Adolf Sokół - jeden z polskich losów

książka autobiograficzna - Andrzej Świątkowski - Autobiografia Niekontrowersyjna

 

Publikacje prawne w mediach ogólnopolskich i branżowych

Praca naukowa to wieloaspektowy obszar, do którego zalicza się również opracowywanie publikacji prawnych. Takie publikację przygotowuję od lat, nieustannie poszerzając portfolio. Współpracuję z mediami branżowymi, ogólnopolskimi, ale i lokalnymi, dzieląc się wiedzą i inspirując do poszukiwania rozwiązań prawnych.

Autor i współautor ponad 230 publikacji prawnych (zestawienie jest uzupełniane) dotyczących w szczególności:

  • europejskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mobilnych pracowników „delegowanych”,
  • elementów prawa podatkowego pracowników -„rezydentów”,
  • europejskich regulacji dot. okresów prowadzenia pojazdów, przerw i odpoczynków kierowców,
  • międzynarodowego prawa użytkowania tachografów,
  • prawa przewozowego,
  • prawa mocowania ładunków,
  • prawa przewozu ładunków szybko psujących się,
  • prawa przewozu, materiałów niebezpiecznych,
  • krajowego i unijnego prawa przewozu osób,
  • międzynarodowych reguł handlowych Incoterms 2010,
  • prawa administracyjnego branży TSL,
  • elementów prawa ruchu drogowego
  • prawa pracy w rolnictwie
  • prawa branży wentylacji oraz rekuperacji powietrza
  • podatku akcyzowego w branży tytoniowej.

 

Innowacyjne projekty prawnicze wdrożone do porządku prawnego, które dają przewagę biznesową naszym klientom

Biorąc udział w zmianach legislacyjnych, działamy w Kancelarii Prawnej Viggen na rzecz dobra wszystkich branż, które zmiany te dotyczą. Oczywiście szczególnie cieszy nas możliwość opieki prawnej na najwyższym poziomie, jaką zapewniamy naszym klientom. Przewaga biznesowa jest jednym z atutów wyboru naszej kancelarii do stałej współpracy.

Autor lub współautor:

 

Działalność pozanaukowa – działalność pro publico bono

Pozanaukowa działalność pro publico bono należy do jednych z obszarów, jakim poświęcam się od lat. Jest to swoista kontynuacja mojego zaangażowania w rozwój obszarów będących centrum mojego zainteresowania.

  • Członek Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku (Ministrze) Małych i Średnich Przedsiębiorstw.  
  • Ekspert prawny NSZZ RI „Solidarność” 
  • Wielokrotny Konsultant w: Ministerstwie Sprawiedliwości, Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwie Rodziny Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Środowiska, Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów etc
  • Autor i współautor ponad 200 interwencji prawnych pro publico bono do instytucji krajowych oraz unijnych:
    • Sejm RP,
    • Ministerstwo Transportu,
    • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
    • Ministerstwo Sprawiedliwości
    • Ministerstwo Finansów
    • MPiPS,
    • GIP,
    • PIP,
    • Ministerstwo Gospodarki,
    • GITD,
    • MSZ,
    • Sąd Najwyższy,
    • RPO,
    • NIK,
    • Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej przy Prezydencie RP,
    • Komisja Europejska i Parlament Europejski.

Z częściowym wykazem interwencji można zapoznać się pod adresem: http://najlepszadroga.pl/category/interwencje-stowarzyszenia/

 

Organizacja protestów oraz inna sformalizowana działalność społeczna

Protesty stanowią jedno z narzędzi demokracji, jakie zostały oddane w ręce każdego z nas. Wraz z interesowanymi przedstawicielami poszczególnych branż współorganizowałem protesty oraz brałem w nich udział. Oprócz współorganizacji protestów, na co dzień angażuję się w sformalizowana działalność społeczną.

Sformalizowana działalność społeczna:

  • współzałożyciel dwóch stowarzyszenia „Klub Polskiego Trakera”,
  • współzałożyciel i wice Prezes Stowarzyszenia „Ekologiczny Budynek”,
  • współzałożyciel i Prezes Stowarzyszenia URKSiTD „Najlepsza Droga”,

Inicjator ruchu społecznego „MY LUDZIE”, którego głównym celem jest propagowanie idei odzyskania suwerenności poszczególnych Ludzi oraz suwerenności państwa polskiego 

 

Dr Mariusz Miąsko – działalność biznesowa

Działalność naukowa i pozanaukowa oraz społeczna są nieodłącznym elementem mojej codzienności. Jednak to praca w Kancelarii Prawnej Viggen na rzecz klientów stanowi filar mojego zawodowego życia. Działalność biznesowa rozwinęła się o inne, kolejne firmy, należące do Grupy Kapitałowej.

Założyciel i współwłaściciel Klastra Biznesowego Family Miąsko:

  • największej polskiej firmy prawniczej branży TSL: Kancelaria Prawna Viggen Sp.j. oraz kilku spółek specjalizujących się w informatyzacji prawa transportowego oraz implementacji rozwiązań informatycznych i inżynieryjnych w przedsiębiorstwach branży TSL:
  • VTS PROJECT Sp. z o.o. (firma programistyczna przenosząca oprogramowania na grunt oprogramowania komputerowego – nagrodzona przez IBM za jeden z najnowocześniejszych programów komputerowych w UE, służący do wyliczania wynagrodzeń pracowników w wielu krajach UE);
  • Logistic Technologies Sp. z o.o., (firma prawno-inżynieryjna, specjalizująca się w realizacji unikalnych audytów prawno-organizacyjnych przedsiębiorstw produkcyjnych, najczęściej największych krajowych i światowych koncernów w zakresie organizacji logistyki wewnątrzzakładowej, procesów przygotowawczych ładunków do załadunku i unieruchomienia ładunku w transporcie drogowym, morskim, kolejowym i lotniczym. Firma realizuje także szkolenia w przedmiotowym zakresie zarówno dla przedstawicieli sektora prywatnego jak i dla państwowych instytucji i organów kontrolnych. Spółka jest właścicielem kilku wzorów przemysłowych autorskich i rewolucyjnych opracowań inżynieryjnych dla branży logistyczno-transportowej w zakresu normatywnego mocowania ładunków np.: unikalnego systemu pasów siatkowych, radykalnie obniżających koszty frachtu i szkodowość w transporcie);
  • Z-9 Sp. z o.o. (spółka specjalizująca się w przygotowaniu agentów ochrony osobistej oraz zabezpieczenia cennych ładunków, strategicznie istotnych obiektów, szkoleń i doradztwa w zakresie bezpieczeństwa – w ramach systemu Zenith9);
  • Invent Software s.c. (spółka informatyczna będąca autorem kilkunastu aplikacji informatycznych – nagrodzona na dorocznej gali za innowacyjną aplikację „Wirtualny Audytor”, która w sposób automatyczny dokonuje permanentnej analizy dokumentacji przedsiębiorstw oraz procesów prawnych zachodzących w przedsiębiorstwach, z automatycznym wskazaniem poleceń reakcji dla pracowników przedsiębiorstw. Aplikacja udowodniła, że w perspektywie najbliższych dekad może dojść do całkowitego zaniku aktualnie znanego modelu funkcjonowania kancelarii prawnych na świecie);
  • Ma&Ma Soft Sp. zo.o.;
  • portal internetowy JazdaPrawna (Nr Rej. Pr. 2913),

 

Opracowane i wyprodukowane programy oraz aplikacje komputerowe

Jako założyciel i współwłaściciel firmy programistycznej część swojego zawodowego życia poświęcam na sferę współtworzenia specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

Pomysłodawca i twórca programów komputerowych:

  • „Wirtualny Audytor”,
    program komputerowy - Wirtualny Audytor
  • „Przedstawiciel Zagraniczny”,
  • „Koniczynka”,
    program komputerowy - Koniczynka
  • SYMULATOR Rozporządzenia 651
    kluczyk button symulator
  • „VTS – ewidencja czasu pracy”,
    program komputerowy - "VTS - ewidencja czasu pracy" - logo
  • „Bus Manager”,
  • „Bus Manager PLUS
    program komputerowy - Bus Manager
  • „Silnik Prawny”,
  • „Manager Załadunku”

’Silnik Prawny’ został doceniony w kategorii „Produkt Innowacyjny 2013 Logistyka, Transport, Produkcja”, którego celem jest wyróżnienie najlepszych rozwiązań w branży TSL, wdrożonych na rynek w ciągu ostatnich dwóch lat lub też mających niebawem tam się pojawić (http://kancelariaprawnaviggen.pl/wp-content/uploads/2015/08/Dyplom_LexTrans242.jpg).

Z kolei IBM Smart Group doceniło innowację rozwiązania VTS PROJECT, który wyróżniony został przez nich jako jeden z czterech najbardziej innowacyjnych projektów w Polsce wśród grupy małych i średnich przedsiębiorstw w 2013 roku (http://kancelariaprawnaviggen.pl/wp-content/uploads/2015/08/Dyplom_VTS-small_white.jpg).

 

Patenty i wzory przemysłowe mojego autorstwa

Współautor wzoru przemysłowego oraz zgłoszeń patentowych w Urzędzie Patentowym w zakresie urządzeń do mocowania w transporcie słupów wirowanych (nr wzoru przemysłowego ( http://logistictechnologies.pl/nasze-projekty/ ). Świadectwa rejestracji dostępne są na stronach Logistic Technologies Sp. o.o.

świadectwo rejestracji - urządzenie do mocowania słupów wirowanych na zestawach transportowych

 

Dr Mariusz Miąsko – działalność dziennikarska lub ekspercka w mediach

Moim doświadczeniem i wiedzą chętnie dzielę się na różnego rodzaju eventach – konferencjach, stażach i innych wydarzeniach. Również współpraca z mediami oraz prowadzenie portalu są okazją do przekazywania informacji z obszarów, w których się specjalizuję:

  • Redaktor Naczelny Portalu JazdaPrawna.pl Nr Rej. Pr. 2913 (jeden z największych i najbardziej znanych polskich portali branży TSL).
  • Ekspert udzielający od 20 lat dziesiątek wywiadów dla polskich mediów z zakresu szeroko rozumianego prawa transportowego dla:
    • RMF,
    • Rzeczpospolita (32 wywiady),
    • Radio WNET,
    • TV REPUBLIKA,
    • TV TRWAM,
    • TVP 1,
    • TVP INFO,
    • Polskie Radio 24,
    • Radio Kraków,
    • Program 1 Polskiego Radia,
    • TVN24,
    • Polsat Biznes,
    • Polsat EXTRA,
    • TVP Kraków,
    • Dziennik Gazeta Prawna,
    • Gazeta Wyborcza,
    • Polski Traker,
    • Polska Gazeta Transportowa,
    • Truck&Machines,
    • Transport Polski,
    • etransport.pl,
    • forumtransportu.pl,
    • portal-transportowy.pl,
    • gazeta.pl,
    • Tok Fm.pl,
    • Bigchina.pl,
    • Truck.Pl,
    • Biomasa,
    • WarzywaPolowe.pl,
    • Jagodnik.pl.
    • Wirtualna Polska wp.pl
    • Polsat News
    • Fakt

 

Dr Mariusz Miąsko – inne kompetencje

Absolwent Certyfikowanego Kursu Kadry i Płace od podstaw z obsługą programów: Płatnik, Symfonia (kod zawodu 242310,242307, z zaświadczeniem o ukończeniu kursu można zapoznać się pod adresem: http://mariuszmiasko.pl/wp-content/uploads/2016/05/002.jpg).

Reprezentant prawny z ramienia NSZZ Solidarność RI w zakresie implementacji do polskiego systemu prawnego uregulowań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36 UE w zakresie zatrudnienia pracowników sezonowych pochodzących spoza Unii Europejskiej:

http://www.solidarnoscri.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2086:spotkanie-w-ministerstwie-rodziny-pracy-i-polityki-spoecznej-dotyczce-zatrudniania-pracownikow-sezonowych-w-rolnictwie;

http://www.solidarnoscri.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2088:analiza-prawna