Konferencje organizowane przez Kancelarię Prawną VIGGEN:

Konferencja KPV Kraków 2011

Ponad 250 uczestników z całego kraju wzięło udział w konferencji prawnej w Krakowie zorganizowanej przez Kancelarię Prawną Viggen sp.j. oraz Ogólnopolskie S.U.R.K.S i T.D. „NAJLEPSZA DROGA”, poświęconej rewolucyjnym zmianom prawnym w roku 2011. Na konferencję zgłosili się przewoźnicy z Gdańska, Białegostoku, Warszawy, Rzeszowa, Lublina, Krakowa, Zgorzelca, Jeleniej Góry, Zielonej Góry, Poznania oraz wielu innych regionów Polski, a także przedstawiciele władz wielu stowarzyszeń transportowych, między innymi z Krakowa, Opola, Wrocławia, Białegostoku, Kielc oraz Katowic.

Konferencję otworzył w imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga” Prezes Pan Janusz Czyżewski.

W imieniu Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. uczestników konferencji przywitał Pan Mariusz Miąsko.

Ponad 250 uczestników z całego kraju przywitali także przedstawiciele sponsorów – firmy: ORLEN FLOTA, M.A.N. POLSKA, TRAK ELECTRONICS (producent nawigacji), TimoCom (internetowa giełda ładunków), INVENT SOFTWARE (oprogramowanie dla transportu).

Konferencję od strony merytorycznej rozpoczął prelekcją, jeden z najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie drogowego transportu publicznego, Pan Wojciech Gleń, który poprowadził prelekcję na temat praktycznych aspektów ustawy o zbiorowym transporcie publicznym, która weszła w życie 01 marca 2011 roku. Prelegent udzielał odpowiedzi na wszystkie zadawane z sali pytania uczestników.

Każdy z uczestników konferencji mógł zadawać pytania, na które odpowiedzi udzielał Pan Mariusz Miąsko oraz pozostali prawnicy Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

Po wyczerpującej prelekcji, w ramach której zadano kilkadziesiąt pytań, uczestnicy udali się na przerwę kawową, na której wymienili się spostrzeżeniami oraz obawami. Znaczna część uczestników pozostała jednak na sali konferencyjnej i skierowała się wprost do prawników, w celu zadania dodatkowych nurtujących ich pytań. Prawnicy kancelarii byli do dyspozycji przez cały czas trwania przerwy i udzielali dziesiątek odpowiedzi na indywidualne pytania.

Po przerwie prezentację „Mobilnej Porady Prawnej”, „Doraźnej Porady Prawnej”, „Symulatora561” oraz „Audytu Prawnego” przedstawiła Pani Aneta Kałuża Plaskota oraz Pan Mariusz Miąsko z Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

Następnie prelekcję z zakresu:

  1. zmian w ustawie o czasie pracy kierowców przeprowadziła Pani Karolina Kruczek – prawnik Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.,
  2. praktycznych metod ograniczania odpowiedzialności przewoźników oraz kierowców przeprowadziła Pani Aneta Kałuża Plaskota oraz Pan Mariusz Miąsko z KPV,
  3. prelekcję z zakresu nowych zasad realizacji kabotażu rzeczy i osób poprowadziła Pani Aneta Kałuża Plaskota.

Po długich i treściwych prelekcjach przyszedł dla uczestników czas na chwilę odpoczynku podczas drugiej przerwy kawowej. Wytchnienia jednak nie mieli i tym razem prawnicy Kancelarii Prawnej Viggen sp. j., którzy natychmiast byli oblegani przez uczestników konferencji. Ilość pytań była bardzo duża, więc prawnicy musieli się bardzo starać żeby każdemu w miarę możliwości odpowiedzieć.

Po lunch wszyscy uczestnicy wzięli udział w projekcji kilkunastominutowego filmu poświęconemu najnowocześniejszemu oprogramowaniu prawnemu (Wirtualny Audytor), które zostało stworzone dla ochrony posiadacza Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, aby nie utracił uprawnień po wejściu w życie przepisów rozporządzenia 1071/2009 WE.

Następnie Pani Karolina Kruczek (prawnik KPV) zaprezentowała projekty nowelizacji przygotowane przez kancelarię na zlecenie Stowarzyszenia „Najlepsza Droga”.

Zaproszenie do uczestnictwa i członkostwa w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga”.

Pan Mariusz Miąsko – założyciel Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. i współzałożyciel Stowarzyszenia „NAJLEPSZA DROGA” zaprosił wszystkich jej uczestników do przystąpienia i uczestniczenia w pracach S.U.R.K.S. i T.D. „Najlepsza Droga”. Przybyli goście otrzymali folder Stowarzyszenia, deklarację członkowską, pakiet projektów nowelizacji przygotowanych przez Stowarzyszenie „Najlepsza Droga”.

Każdy mógł podpisać się pod projektami nowelizacji z czego skorzystała ponad połowa uczestników konferencji prawnej. Po konferencji odbyło się losowanie kilkudziesięciu atrakcyjnych nagród wśród uczestników konferencji. Ich wartość wyniosła łącznie prawie 20 tys. zł. Suma upominków oraz prezentów, które otrzymali uczestnicy konferencji przekroczyła 120 tys. zł netto.

Na zakończenie wykonano pamiątkowe fotografie z uczestnikami konferencji.

PODSUMOWANIE:

Zwołanie konferencji o tematyce prawnej było wielkim sukcesem oraz strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Okazało się, że przewoźnicy są już mentalnie gotowi, żeby „brać sprawy w swoje ręce” i czynnie uczestniczyć w debacie na temat kierunków zmian w prawie. Organizacja konferencji w chwili, kiedy jeszcze nie rozpoczęły się prace w podkomisji Sejmowej w zakresie uszczegółowienia przepisów rozporządzenia 1071/2009 WE, okazała się słusznym kierunkiem działania. Propozycje i uwagi uczestników konferencji wyrażone w sondażu zostaną wykorzystane przez S.U.R.K.S. i T.D. „Najlepsza Droga” w pracach podkomisji.

O wielkim zainteresowaniu konferencją świadczy fakt, że 99% uczestników pozostało do ostatniej minuty konferencji co jest wyczynem godnym odnotowania.

Uczestnicy wyrażali pozytywne zaskoczenie, że w tak trudnej i obszernej materii jaką jest prawo, udało się w ciągu niespełna 9 godzin jasno, prostym językiem wyjaśnić dziesiątki (o ile nie setki) zawiłości prawnych. Było to możliwe dzięki przygotowaniu przez prawników Kancelarii Prawnej Viggen Sp.j. przeszło 250 slajdów graficznie przedstawiających zakres nadchodzących zmian w prawie.

Podczas konferencji zaprezentowano kilka błędów w tłumaczeniu rozporządzenia 1071/2009 WE oraz poważny błąd merytoryczny ustawodawcy. Uczestnicy konferencji nie kryli zaskoczenia, a częściowo i oburzenia, niską jakością tłumaczeń, co realnie utrudnia im przygotowania własnych firm do nadchodzących poważnych zmian.

Najistotniejszym jednak walorem konferencji był fakt, że przewoźnicy mogli się dowiedzieć w jaki praktyczny sposób można i należy się przygotować do nadchodzących zmian.

Po zakończeniu konferencji chyba żaden jej uczestnik nie miał cienia wątpliwości, że zakres zmian ma charakter rewolucyjny i jest w zasadzie ostatni gwizdek, żeby rozpocząć intensywne prace przygotowawcze do gruntownego przeorganizowania własnych firm.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie i fakt, że organizatorzy nie byli w stanie przyjąć wszystkich zainteresowanych konferencją uczestników, podjęto decyzję o zwołaniu kolejnej konferencji poświęconej zmianom w transporcie w najbliższej przyszłości. Termin kolejnej konferencji zostanie ogłoszony niebawem.

Konferencja KPV Toruń 2011

21 czerwca 2011 roku odbyła się kolejna z cyklu konferencja poświęcona tematyce „Rewolucyjnych zmian w organizacji transportu w 2011 roku, które zostały narzucone rozporządzeniami unijnymi”. Konferencja przeznaczona była prezentacji praktycznych rozwiązań prawnych jakie należy zastosować w firmie transportowej z chwilą wejścia w życie nowych uregulowań, aby nie utracić licencji.

Zakres konferencji obejmował między innymi:

  1.  reorganizację zasad prowadzenia bazy firmy transportowej,
  2.  wprowadzenie odpowiedzialności posiadacza Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w firmach transportowych
  3.  wprowadzenie odpowiedzialności posiadacza Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w firmach realizujących „przewozy na potrzeby własne”
  4.  odpowiedzi na pytanie jak dostosować dokumentację firmy, aby nie utracić Certyfikatu Kompetencji Zawodowych,
  5.  zmiany realizacji transportu w ramach nowych zezwoleń,
  6.  zmiany zasad prowadzenia dokumentacji w firmie transportowej,
  7.  zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców
  8.  poważne zmiany w zakresie poświadczenia sytuacji finansowej pojazdów zgłoszonych do licencji.

Organizatorem konferencji było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga” oraz Kancelaria Prawna Viggen Sp.j.

Konferencja KPV Jerzmanowice 2011

Konferencja poświęcona była tematyce „Rewolucyjnych zmian w organizacji transportu w 2011 roku, które zostały narzucone rozporządzaniami unijnymi”.

Konferencja różniła się zasadniczo zakresem od poprzedniej, ponieważ zaprezentowane zostały na niej wyniki prac komisji Sejmowej nad projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Organizatorem konferencji było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga” oraz Kancelaria Prawna Viggen sp. J.

Konferencja KPV Kraków 2013

W dniu 18 czerwca 2013 r. na Sali Kongresowej w Centrum hotelowo–konferencyjnym Witek w Krakowie odbyła się konferencja pt. ,,Rewolucyjne zmiany w prawie transportowym w roku 2013” dla właścicieli i osób zarządzających w przedsiębiorstwach transportowych.

W trakcie konferencji zostały w sposób szczegółowy omówione wszystkie zmiany, które czekają przedsiębiorstwa transportowe po wejściu w życie nowych przepisów znowelizowanej ustawy o transporcie drogowym oraz ustawie o czasie pracy kierowców. Jednym z kluczowych tematów, który odbił się największym echem wśród uczestników, była analiza roszczeń kierowców za wypłatę należnych składników wynagrodzenia, jak również problem lawiny pozwów ze strony kierowców, z którą walczy obecnie wielu przewoźników.

Organizatorami konferencji była Kancelaria Prawna Viggen Sp.j. oraz Stowarzyszenie Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga”. Konferencja rozpoczęła się od prezentacji prac stowarzyszenia, którą przeprowadził Prezes Mariusz Miąsko.

Sponsorem głównym Konferencji została Giełda Transportowa TimoCom. Sponsorami wydarzenia byli również Renault Truck Polska oraz DKV, natomiast główny patronat medialny nad wydarzeniem objął największy portal transportowy E-transport. Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami i wspólnymi siłami pomagacie nam zmieniać sytuację polskich firm transportowych poprzez przygotowanie ich do nowelizacji przepisów oraz do wszelkich innych zagrożeń, z którymi muszą zmagać się na co dzień!

Na konferencji można było spotkać właścicieli oraz kadrę zarządzającą największych polskich firm transportowych m. in. : Omega Pilzno, Pol-Miedź Trans, PKS Rzeszów, PTS S.A , F.L Polska, ZTE Radom i wielu innych.

Łącznie swoją wizytą zaszczyciło nas ponad 100 uczestników. Cieszymy się z tak ogromnej liczby gości, ponieważ dzięki wam po raz kolejny utwierdzamy się w przekonaniu, iż działalność naszej kancelarii jest doceniana przez środowisko transportowe, darzycie nas Państwo ogromnym zaufaniem i powierzacie nam kontrole nad najważniejszymi działami Państwa przedsiębiorstw.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, której to Kancelaria Prawna Viggen była współtwórcą poprzez uczestnictwo i reprezentowanie strony przewoźników na podkomisji infrastruktury, już od 16 lipca wejdzie w życie, a przez to dojdzie do radykalnych zmian zasad organizacji transportu drogowego. Na mocy znowelizowanych przepisów wejdzie w życie wiele rewolucyjnych i bardzo niebezpiecznych uregulowań.

Najgroźniejsze dla przewoźników są zapisy mówiące o tym, że w przypadku zaledwie dwóch poważnych naruszeń w ciągu, aż dwóch lat firma transportowa i posiadacz CKZ muszą mieć wszczętą procedurę, w ramach której właściwy organ ustali, czy należy cofnąć tzw.: „dobrą reputację” czego skutkiem będzie utrata CKZ i licencji/zezwolenia.

Kolejną poważną zmianą jest wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji dla absolutnie wszystkich osób kierujących pojazdami niezależnie od formy zatrudnienia – w tym także dla właścicieli firm transportowych, jednak zasady prowadzenia tej ewidencji będą odmienne niż w przypadku kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Pierwszy raz w historii ustanowiono ponadto wysokie kary finansowe za przekroczenie dziennej normy czasu pracy. Dotychczas obowiązywały wyłącznie sankcje odnoszące się do przekroczenia norm okresów i czasu prowadzenia pojazdów, przerw i odpoczynków.

Jednak to nie wszystkie zmiany…

W celu omówienia wszystkich zagadnień powiązanych ze zmianami w przepisach, swoją prelekcję poprowadziło 9-ciu wyspecjalizowanych w prawie transportowym prawników, którzy na co dzień są pracownikami Kancelarii Prawna Viggen.

Wszystkich Państwa, którzy nie zdążyli uczestniczyć w konferencji zapraszamy do skorzystania z indywidualnie z usług naszej kancelarii!

 

Uczestnictwo Kancelarii Prawnej VIGGEN w konferencjach:

Kancelaria Prawna Viggen sp.j. uczestniczyła w konferencjach na zaproszenie organizatorów. Zespół wysoko wyspecjalizowanych prawników występował na ich forum w charakterze prelegentów – ekspertów prawa transportowego.

Konferencja Tęgoborze 2006

Prelegent Mariusz Miąsko temat: „Weksel jako zagrożenie dla firm transportowych”.

Organizatorem konferencji była Akademia Transportu w Warszawie.

Konferencja Wolbórz 2007

Prelegent Mariusz Miąsko temat: „Prawne aspekty funkcjonowania firm transportowych”.

Organizatorem konferencji było Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych.

Konferencja Zegrze Południowe 2008

Prelegent Mariusz Miąsko temat: „Niekorzystne uregulowania prawne i ich skutki dla firm transportowych”.

Organizatorem konferencji był Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego.

Konferencja Gdynia 2008

Prelegent Mariusz Miąsko temat: „Zagrożenia wynikające z niekorzystnej interpretacji przepisów przez organy kontrolne”.

Organizatorem konferencji było Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych.

Konferencja Korfowe 2010

Prelegenci: Mariusz Miąsko, Aneta Kałuża Plaskota temat: „Nowoczesne rozwiązania prawne dla firm transportowych”.

Organizatorem konferencji było Centralne Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych i Spedytorów.

Konferencja Tęgoborze 2010

Prelegent Mariusz Miąsko Kancelaria Prawna Viggen sp.j. temat: „Praktyczne sposoby uniknięcia kary oraz mandatu w kontekście zastosowania art 12 rozporządzenia 561/2006 WE w świetle wytycznych oraz praktyk Inspekcji Transportu Drogowego”.

W dniach 19-21 listopada 2010 roku w Tęgoborzy odbyła się Konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych GALICJA i OMV Euro Truck.

Głównym organizatorem konferencji był Pan Piotr Litwiński Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych GALICJA.

W konferencji wzięło udział ponad 200 zaproszonych gości, wśród których byli również przedstawiciele Kancelarii Prawnej VIGGEN Pan Mariusz Miąsko, będący właścicielem Kancelarii oraz Pani Aneta Kałuża-Plaskota.

Tematyką konferencji był „TRANSPORT DROGOWY W WARUNKACH NOWYCH PRZEPISÓW UNII EUROPEJSKIEJ”.

Podczas konferencji omawiano tematykę prawidłowej interpretacji i właściwego zastosowania artykułu 12 Rozporządzenia 561/2006/WE (prelekcję w tym zakresie wygłosił Pan Mariusz Miąsko – właściciel Kancelarii Prawnej VIGGEN), prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy (Grzegorz Jurczyk, Doradca do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu drogowego towarów niebezpiecznych (DGSA) biegły sadowy), oceny stanu przygotowania Polski do realizacji dyrektywy w zakresie szkolenia kierowców zawodowych, zapewnienia bezpieczeństwa transportowanym ładunkom, w tym możliwości kontroli i sankcjonowania niewłaściwego mocowania ładunku przez Policję i ITD (Marek Różycki, Doradca DGSA), odpowiedzialności kierowcy i przewoźnika za naruszenia przepisów czasu pracy (Tomasz Połeć Główny Inspektor Transportu Drogowego.), różnicy w przepisach związanych z wykonywaniem transportu w poszczególnych państwach Unii oraz w Rosji (Marek Różycki), bezpieczeństwa przewozu drogowego osób i mienia (młodszy inspektor Mariusz Wasiak, Komenda Główna Policji).

Ponadto odbyła się również dyskusja z udziałem Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Kancelaria Prawna VIGGEN serdecznie dziękuje Panu Piotrowi Liwińskiemu za zaproszenie oraz wspaniałą gościnę i gratuluje organizacji konferencji!

Konferencja Kraków 2010

19 listopada 2010 roku odbyła się debata publiczna z przewoźnikami zorganizowana przez Małopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Osobowych w trosce o bezpieczeństwo i jakość usług w ramach przewozów regularnych. Do udziału w debacie zostali zaproszeni między innymi Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Naczelnik Wydziału Ruchu drogowego Pan mł.insp. Bogusław Żurek oraz przedstawiciele Kancelarii Prawnej VIGGEN Pan Mariusz Miąsko oraz Pani Aneta Kałuża-Plaskota.

Podczas trwania debaty doszło do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń wraz z podsumowaniem i omówieniem wyników kontroli drogowych nasilonych w ostatnim czasie. Kancelaria Prawna VIGGEN wygłosiła prelekcję w sprawie dostrzeżonych w ostatnim czasie uchybień jakich dopuszczają się organy kontrolne podczas prowadzenia postępowań administracyjnych wobec przewoźników.

Kancelaria Prawna VIGGEN dziękuje Panu Prezesowi Markowi Dyszemu za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w spotkaniu!

Minikonferencja Kielce 2010

Minikonferencja Poźrzadło 2010