1 stycznia 2025r weszły w życie przepisy nakazujące organizację na terenie gminy i powiatu OC na wypadek wojny. Należy zorganizować schrony, ukrycia i miejsca doraźnego schronienia dla ludności, plany ewakuacyjne ludności oraz dóbr kultury etc. Za organizację odpowiedzialny jest (oprócz administracji centralnej i służb) Starosta oraz Burmistrz/Wójt/Prezydent Miasta. Wszędzie, gdzie znajdują się obiekty infrastruktury krytycznej, które w trakcie konfliktu zbrojnego mogą być przedmiotem ataku, stanowią przedmiot zagrożenia. Są to w szczególności kluczowe dla obronności i zapewnienia dostaw frontowych linie komunikacyjne kolejowe oraz drogowe, ale także zakłady, które mogą być postrzegane przez Rosję za związane z przemysłem zbrojeniowym.
Obrona Cywilna – schrony i wiedza o postępowaniu w sytuacjach krytycznych
Na terenie powiatów i gmin co do zasady znajdują się stare schrony, ale najczęściej nie nadają się od użytku, nie są wyposażone, odświeżone czy uzupełnione o niezbędne produkty, najczęściej ich stan nie umożliwia ich natychmiastowego wykorzystania. Pojemność schronów, z których potencjalnie mogą skorzystać mieszkańcy poszczególnych regionów, najczęściej wydaje się marginalna w stosunku do potrzeb. Jednak schrony to nie wszystko, każdy z nas powinien zapoznać się z wieloma innymi aspektami Obrony Cywilnej, np. sygnałami alarmowymi, sposobem postępowania w krytycznych sytuacjach itd. Tę wiedzę każdy z nas musi pilnie przyswoić. Czy w Polsce mamy schrony?
Audyt w zakresie Obrony Cywilnej – pomoc dla samorządów
Jako Kancelaria Prawna Viggen posiadająca w swoim zakresie kompetencyjnym oraz osobowym podmioty wykwalifikowane i zorientowanej w tej materii zachęcamy do współpracy poprzez pomoc w obsłudze prawnej związanej z aktualizacją regulacji i przygotowania dokumentacyjnego wynikającą z obowiązków, jakie nakładają na te podmioty od 1 stycznia 2025 roku przepisy nakazujące organizację na terenie gminy i powiatu OC na wypadek wojny.
Cel: spełnienie obowiązku nałożonego na włodarzy gmin w związku z wprowadzoną od 1 stycznia 2025 r. regulacją nakazujące organizację na terenie gminy i powiatu OC na wypadek wojny.
Korzyści:
– Zgodność z przepisami: audyt zapewnia spełnienie wymagań prawnych, redukując ryzyko kar i sankcji.
– Poprawa wizerunku: zwiększają bezpieczeństwo gminy oraz całego społeczeństwa.