Nie od dziś wiemy, że w wielu branżach w naszym kraju brakuje wykwalifikowanych pracowników. Braki są widoczne praktycznie w każdym segmencie zatrudnienia. Pracodawcy usilnie poszukują pracowników, szczególnie w okresie sezonowym, jednak znaczna większość tych poszukiwań kończy się na wydłużeniu czasu pracy, zatrudnionym już pracownikom.
Rozwiązaniem na tą bolączkę są obcokrajowcy, którzy mogą i chcą pracować w firmach, np. transportowych znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zainteresowanie kierowcami z poza granic naszego kraju dotyczy głównie pracowników z: Ukrainy, Białorusi, Armenii, Rosji, Mołdawii i Gruzji. Bardzo duża grupa kierowców, chętnie podejmuje pracę w naszych polskich firmach licząc na dużo większe zarobki niż w swoich rodzimych krajach. Często różnice w wynagrodzeniach dochodzą do dwu lub nawet trzykrotności wynagrodzenia, które zarabiają jako kierowcy wykwalifikowani w firmach ukraińskich, białoruskich czy rumuńskich. Jest to ogromny potencjał, który Agencja Pracy Tymczasowej ITEA chce wykorzystać z korzyścią dla przedsiębiorców nie tylko w Polsce. Posiadamy swoich przedstawicieli w krajach za wschodnią granicą, którzy systematycznie rekrutują pracowników na różne stanowiska według zapotrzebowania naszego rodzimego rynku.
Istotą sprawy jest znajomość Procedury na zatrudnianie obcokrajowców. To rozbudowany zbiór informacji, które powinien posiadać każdy właściciel firmy (nie tylko transportowej), który chciałby zatrudnić obcokrajowca. Jako Agencja Pracy Tymczasowej posiadamy niniejsze procedury, przygotowane przez prawników Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. Procedura zatrudnienia obcokrajowców z wyżej wymienionych krajów jest skomplikowana i bardzo rozbudowana, każdy etap wymaga zaangażowania, znajomości prawa oraz cierpliwości. Skrócona wersja, a zarazem najszybsza droga zatrudnienia obywateli z takich krajów, jak chociażby Białoruś czy Ukraina, to 7 kroków, które należy zrealizować by potencjalny kandydat na pracownika rozpoczął pracę w firmie:
-
Pracodawca składa oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym ze względu na swoją siedzibę.
-
Powiatowy Urząd Pracy Dokonuje rejestracji oświadczenia.
-
Pracodawca wysyła oświadczenie do cudzoziemca.
-
Cudzoziemiec zgłasza się do polskiego konsulatu, lub punktu wydawania wiz wraz z oświadczeniem, wypełnionym wnioskiem wizowym oraz dokumentami (które wymieniamy w naszej autorskiej Procedurze na zatrudnienie obcokrajowców).
-
Konsulat podejmuje decyzję o udzieleniu wizy.
-
Cudzoziemiec otrzymuje wizę w paszporcie, ma prawo do przekroczenia granicy i podjęcia pracy.
-
W trakcie przebywania na terytorium RP, cudzoziemiec składa wniosek o udzielenie pozwolenia na pobyt czasowy i pracę. Złożenie prawidłowego wniosku na 3 miesiące przed upływem ważności wizy daje pewność ciągłości uprawnień.
Jak widać zatrudnienie obcokrajowców to nie tylko zadanie i dobra wola jednego podmiotu. Sprowadzenie obcokrajowca, któremu chcemy powierzyć pracę zależy również od konsula w danym kraju, czasu w jakim przewidziany jest okres wydawania wizy, czy chociażby zaangażowania potencjalnego kandydata na pracownika.
Bardzo czasochłonne i spersonalizowane działania powodują, że Agencja Pracy Tymczasowej proponuje przejąć wszystkie czynności związane ze sprowadzeniem potencjalnego pracownika, przekazując w ostatnim etapie niewymienionym powyżej, pracownika tymczasowego, gotowego do pracy w konkretnej firmie. Ta możliwość pozwala firmom (np. transportowym) skupić się na zadaniach, które dotyczą stricte transportu, zostawiając sprawy personalno-rozliczeniowe ITEA.
Agencja Pracy Tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy. Pracodawca nie może być Pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nimi w stosunku pracy tymczasowej.
(Kim jest Pracodawca użytkownik? Kliknij tutaj)
Dodatkowym atutem ITEA – Agencji Pracy Tymczasowej jest wykorzystanie instrumentów własnych. Posiadamy własny system informatyczny rozliczający kierowców. VTS Project – to oprogramowanie kadrowo-płacowe, które na tę chwilę nie ma swojego odpowiednika. Jedyny taki program w Polsce, który posiadamy przy współpracy z Kancelarią Prawną Viggen sp.j. na wyłączność, pozwala rozliczać pracowników delegowanych. A co za tym idzie podejmując współpracę z nami pozbywacie się Państwo problemów związanych z wyliczeniem minimalnej francuskiej, minimalnej niemieckiej, minimalnej włoskiej itp. – problem wyliczania całkowicie znika, ponieważ to my, jako Agencja Pracy Tymczasowej ITEA, dokonujemy rozliczeń kierowców tymczasowych użyczanych Pracodawcy użytkownikowi.
Mateusz Nowak
Specjalista ds. rekrutacji w Agencji Pracy Tymczasowej ITEA
786 137 796
mn@aptserwis.pl