My wiemy jak wyliczyć "minimalną francuską"!

3

Autor publikacji: Mariusz Miąsko Prezes Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

 

Branża transportowa co rusz jest bombardowana traumatycznie brzmiącymi informacjami – jakież to nieszczęście stanowi płaca minimalna kierowców delegowanych do Francji, Niemiec i Włoch. Przedsiębiorcy karmieni są wiadomościami na najróżniejszych konferencjach, iż ponoć kompletnie nie wiadomo jak wyliczyć minimalną płacę we Francji, że nie opłaca się jeździć do Francji itp.

Sądzę, że należy zaufać wszystkim tym niektórym „ekspertom”, którzy na konferencjach w trakcie swoich wystąpień głównie informują, że w kwestii „minimalnej francuskiej” czegoś nadal: „nie wiedzą”, „jeszcze nie wiedzą”, „nie mogli ustalić” itp. Trzeba docenić szczerość tychże „ekspertów”… i wierzyć im, bo jeśli sami twierdzą, że nadal czegoś „nie wiedzą” to z całą pewnością mają rację!

Nie ma sensu zlecać im jakiejkolwiek usługi, bo oni przecież uczciwie i otwarcie mówią, że tego nie potrafią zrobić! Jaki jest sens zlecać usługę komuś, kto na miano „eksperta” wyrasta tylko dlatego, że wychodzi w garsonce lub garniturze, podnosi w dystyngowany sposób paluszek i z mądrą miną mówi: „nie wiem jak to zrobić”… „tego nie da się zrobić”.

Nie wiem jak Państwo, ale ja im wierzę, że tego nie potrafią zrobić. Zawsze mnie zastanawiało, czy tym prelegentom nie jest wstyd wyjść na środek sali i na większość pytań odpowiadać, że „nie wiedzą” i „nie potrafią”. W branży TSL powstała jakaś nowa moda na ekspertów od niewiedzy :-), wróżów plag i nieszczęść egipskich jednocześnie…

Jest teoria, która określa kim jest ekspert. Teoria ta wyrażona jest według zasady tzw.: „Delty Diraca”, która mówi, że prawdziwy ekspert wie nieskończenie dużo o zagadnieniu czasami przesadnie drobnym. Potocznie mówi się więc, że ekspert to człowiek, który wie prawie wszystko, aż do tego stopnia, że czasami wie prawie wszystko o prawie niczym ;-).

Natomiast w branży TSL zapanowała dziwna moda na ekspertów, którzy wiedzą NIC na KAŻDY TEMAT 🙂 A ponieważ „eksperci od plag egipskich” muszą coś dodać na temat, o którym nic nie wiedzą, więc… wróżą nieszczęścia….

W taki to właśnie sposób, branża TSL jest nasączana całkowicie nieprawdziwymi i nieprofesjonalnymi informacjami na temat zasad rozliczania wynagrodzenia pracowników delegowanych do Niemiec i Francji.

Tymczasem, oczywiście doskonale wiadomo jak wyliczyć minimalne płace w poszczególnych krajach i oczywiście można to zrobić w sposób bezpieczny, legalny i relatywnie prosty – proszę nie dać się zwodzić kompletnie nieprawdziwym i nieprofesjonalnym informacjom. Mało tego – opłaca się jeździć na Francję jak nigdy dotychczas (zwłaszcza w przypadku tranzytu przez Niemcy), tylko trzeba wiedzieć, jak zrobić to legalnie i biznesowo korzystnie. Temu zagadnieniu poświęcona będzie kolejna publikacja.

Jeśli ktoś nie wie jak wyliczyć płacę minimalną we Francji to jest to jego problem, ponieważ my w Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. doskonale wiemy, jak dokonać tych wyliczeń w sposób zgodny z polskim prawem pracy, unijnym prawem pracy, polskim i unijnym prawem ubezpieczeń społecznych. Mało tego – nie tylko wiemy jak dokonać obliczeń, ale dodatkowo sami (za pomocą własnego oprogramowania VTS – specjalnie napisanego na tę okoliczność) – dokonujemy wyliczenia dla naszych klientów wszystkich elementów składowych. Nie stanowi to nawet najmniejszego wyzwania.

Więc skąd larum podnoszone i utrwalane przez niektórych „expertów” branży TSL o rzekomych problemach w wyliczeniu płacy minimalnej Niemiec i/lub Francji?

Można przypuszczać, że chodzi o dwie prozaiczne przyczyny:

– Po pierwsze, tak się dziwnie złożyło w branży TSL, niektórymi „ekspertami” najczęściej są właściciele firm „rozliczeniowych”, którzy nie są prawnikami, a zwłaszcza nie są prawnikami krajowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, o międzynarodowym prawie pracy i ubezpieczeń społecznych już nie wspominając. Nic więc dziwnego, że w obecnej sytuacji, gdy owi eksperci muszą zmierzyć się z obiektywnie – bardzo trudnymi zagadnieniami prawnymi w rozwiązaniu, których trzeba wykorzystać cały kunszt prawniczy, zdobywany całymi latami doświadczeń – owi „eksperci” napotykają na nierozwiązywalny dla nich problem. Mają, więc najwyraźniej potrzebę zakomunikować całemu światu, jakież to trudne i niewykonalne jest wyliczenie płacy we Francji. I jest to prawdą o tyle, że dla kogoś kto się nie zna na prawie pracy i ubezpieczeń społecznych, przedmiotowe zagadnienie jest skrajnie trudne, a wręcz nierozwiązywalne… tak samo jak trudna jest pełna księgowość dla laika, a dla prawdziwego księgowego, księgowość jest… prosta.

Dlatego też wbrew alarmistycznym opiniom najróżniejszych ekspertów, tak obiektywnie dla KPV, przedmiotowe zagadnienie jest relatywnie proste, ponieważ zatrudniamy łącznie kilkunastu prawników krajowego i międzynarodowego prawa pracy i mamy bardzo duże doświadczenie procesowe – czyli wiemy z doświadczenia procesowego, w jaki sposób dana konstrukcja prawna może zachować się w procesie.

– Po drugie, można przypuszczać, że kolejnym powodem, dla którego najróżniejsze centra i firmy rozliczeniowe tak bardzo utyskują nad wprowadzeniem płac minimalnych jest fakt, iż nie dysponują instrumentami (oprogramowaniem specjalistycznym), pozwalającymi na rozliczanie wynagrodzeń płac minimalnych. Owszem, obecnie wykorzystuje się najróżniejsze oprogramowania dostępne na rynku, (które są dobre na inne potrzeby), ale w mojej ocenie nie są prawidłowo dostosowane (skonfigurowane) do wyliczenia płacy minimalnej pracowników delegowanych, jeśli kraj docelowy nie graniczy z Polską. W tym zakresie można wskazać cały szereg niechlubnych przykładów błędów oprogramowań. Dlaczego tak jest? Warto zauważyć, że aby dokonać prawidłowych ustawień oprogramowania to najpierw programy musiałyby posiadać algorytmy, pozwalające na to, aby dało się je ustawić w sposób zgodny z prawem. Ale żeby takie algorytmy zgodne z prawem napisać, to wcześniej trzeba w y ś m i e n i c i e znać polskie i międzynarodowe prawo pracy – a tego nie da się osiągnąć nie będąc prawnikiem prawa pracy.

No i tu mamy „kwadraturę koła”, ponieważ sama firma programistyczna nie ma żadnych szans napisać dobrego programu rozliczającego jednocześnie legalnie (zgodnie z prawem) i biznesowo korzystnie.

Z dziesięcioletniego doświadczenia w zarządzaniu firmami programistycznymi wiem, że programista może oprogramować dosłownie „wszystko” – ale wynikiem działania programu rozliczającego wynagrodzenie nie może być wyłącznie dążenie do osiągnięcia najkorzystniejszego wyniku biznesowego „za wszelką cenę”, lecz celem musi być osiągnięcie najkorzystniejszego l e g a l n e g o (zgodnego z prawem) wyniku biznesowego. A to są dwie zupełnie różne sprawy.

Dla KPV także i w tym zakresie, wyliczenie legalnego (zgodnego z prawem) i korzystnej biznesowo płacy minimalnej jest relatywnie proste, ponieważ dysponujemy własnym oprogramowaniem prawnym VTS – wyspecjalizowanym do wyliczania płac minimalnych w poszczególnych krajach.

Oprogramowanie to w pełni zasługuje na miano oprogramowania prawnego prawa pracy, czyli stworzonego przez prawników prawa pracy (i jedynie technicznie napisanego przez programistów), w oparciu o zasady wykładni prawa, orzecznictwo sądów polskich i TSUE, stanowisk i Wytycznych Komisji Europejskiej, Wytycznych PIP, Wytycznych MPiPS, orzecznictwa Izby Pracy Sądu Najwyższego, Wytycznych Ministerstw Pracy poszczególnych krajów członkowskich UE (zwłaszcza Niemiec i Francji).

Jeśli ktoś twierdzi, że nie wiadomo jak obliczyć płacę minimalną w poszczególnych krajach (np.: Francji) to znaczy, że sam wystawia sobie świadectwo w zakresie tytułu „expert”.

Ponadto, jeśli ktoś twierdzi, że nie da się technicznie policzyć kolejnych wynagrodzeń niemieckich, francuskich, włoskich itp. to oznacza, że być może autor tej tezy nie dysponuje specjalistycznym oprogramowaniem prawnym, ale nic ponadto.

Jeśli ktoś z Państwa chce się przekonać jak legalnie, (zgodnie z prawem pracy), łatwo i przyjemnie można wyliczyć minimalną płace krajów delegowanych, to zapraszam do skorzystania z usługi Kancelarii Prawnej Viggen i oprogramowania VTS Project Sp. z o.o.

Reasumując warto uszanować niewiedzę „ekspertów”, którzy twierdzą, że „nie wiedzą i nie potrafią” delegować pracowników do Francji i właśnie dlatego warto skorzystać z usług zespołu prawników Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. oraz oprogramowania prawnego VTS Project Sp. z o.o, ponieważ my wiemy jak legalnie, bezpiecznie i najkorzystniej biznesowo, dokonać rozliczeń wynagrodzeń pracowników delegowanych.

 

Poniżej przedstawiamy Państwu print screeny z autorskiego oprogramowania Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. – VTS Project sp. z o.o., wyspecjalizowanego do wyliczania płac minimalnych w poszczególnych krajach:

 

widok-modulu-logowania

1

panel-logowania

2
informacje-z-plikow-ddd_23

raport-naruszen

screen_2

5-jpg

porownanie-plikow_2

1-delegowanie

2-delegowanie

3-delegowanie

4-delegowanie

5-delegowanie

6-delegowanie

6

raport_1

raport_2

raport_3

raport-delegacji

widok-modulu-raportow-wynagrodzen

raport-wynagrodzen-francja

raport-wynagrodzen-niemcy

podpis_dyplom

dyplom

 na-koniec

 
 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).