W dniach 12-13 marca br. w Lublinie odbyła się piąta edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza. Wydarzenie kierowane jest do sektora nauki i biznesu w 13 krajów członkowskich – Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier – a głównymi tematami była rola Inicjatywy Trójmorza w rozwoju Unii Europejskiej, bezpieczeństwie w regionie, pomocy w odbudowie Ukrainy czy w rozwoju AI. W jednym panelu udział wziął również prof. SGMK dr Mariusz Miąsko.
Rola Inicjatywy Trójmorza w kształtowaniu geopolityki w regionie
Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza poruszono wiele ważnych dla całego regionu tematów. Przeważały kwestie bezpieczeństwa, przeciwdziałaniu dezinformacji, rozwoju sztucznej inteligencji czy współpracy w zakresie turystyki. Jednym z ważniejszych zagadnień była również pomoc Ukrainie w odbudowie kraju oraz pomoc w przystąpieniu Ukrainy do UE.
Bardzo ważnym tematem była również infrastruktura w regionie, ze szczególnym naciskiem na budowy Via Carpatia przez Podkarpacie, region Lubelski oraz Kraj Preszowski na Słowacji, która ma być kluczowym międzynarodowym korytarzem transportowym.
Ponadto to bezpieczeństwo – militarne, gospodarcze i energetyczne – były tematem, który odmieniany był przez wszystkie przypadki. Transformacja energetyczna i paliwowa wraz z zagrożeniami to w obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie jedno z najważniejszych zagadnień omawianych podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza.
Bezpieczeństwo energetyczne a współpraca Trójmorza w kontekście dostępu do surowców naturalnych
W ramach Samorządowego Kongresu Trójmorza odbył się III Panel „Bezpieczeństwo energetyczne a współpraca Trójmorza w kontekście dostępu do surowców naturalnych”, którego moderatorem był dr Remigiusz Kopoczek. W panelu tym wzięli udział:
- dr hab. Jacek Reginia-Zacharski – prof. UŁ, Uniwersytet Łódzki
- Marcin Chludziński – ekspert ds. Gospodarczych
- Dariusz Dumkiewicz – ekspert ds. Rozwoju
- Remigiusz Nowakowski – Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych
- dr Mariusz Miąsko, prof. SGMK – Szkoła Główna Mikołaja Kopernika
- gen. Artur Jakubczyk – generał brygady
Dostęp do surowców naturalnych oraz ich wykorzystanie to ogromnie ważny aspekt względem bezpieczeństwa energetycznego. Patronat merytoryczny nad panelem objęła Szkoła Główna Mikołaja Kopernika. Jesteśmy ogromnie dumni, że dr Mariusz Miąsko, reprezentujący naszą kancelarię, wziął udział w tak doniosłym wydarzeniu dla naszego regionu.