Nielegalne ważenia pojazdów pod lupą GITD. Kolejny sukces Kancelarii Prawnej Viggen s.c.

Już wielokrotnie informowaliśmy o bezprawnie nakładanych karach nakładanych po ważeniach realizowanych przez niektórych inspektorów WITD. Interwencję w tej sprawie wszczęła wiele lat temu Kancelaria Prawna Viggen s.c. z Krakowa. W tym roku interweniowało w tej sprawie także Stowarzyszenie U.R.K.SiT.D. „NAJLEPSZA DROGA” u Rzecznika Praw Obywatelskich, NIK, Ministra Transportu, oraz GITD . „Po kilku latach starań NIK przeprowadziła w ITD kontrolę podczas której stwierdziła, że nie można wagami do ważenia osiowego ważyć dmc pojazdów, to był ważny pierwszy wyłom w tej sprawie” – mówi Mariusz Miąsko, prezes Kancelarii Prawnej Viggen s.c.

„W międzyczasie wszedł w życie bardzo ważny przepis, który uniemożliwiał inspektorom ważenia osiowego w odniesieniu do pojazdów transportujących materiały sypkie” – dodaje prezes Miąsko „Poszliśmy więc za ciosem i skierowaliśmy do NIK, RPO oraz Ministra Transportu sygnalizując, że ważenia prowadzone wagami statycznymi były realizowane bezprawnie, ponieważ nie wydano rozporządzenia określającego procedurę ważenia pojazdów tym typem wag. Okazało się że NIK ponownie zainteresowała się sprawą ważeń, natomiast GITD odpowiedział, że ważenia statyczne odbywają się prawidłowo na podstawie…uwaga… instrukcji obsługi producenta wagi.” – relacjonuje Miąsko „Nieco mnie to zdziwiło że w państwie prawa kary administracyjne nakładane są w oparciu o instrukcję obsługi ale w dwóch pismach z GITD, poinformowano mnie, że owszem rozporządzenia nie ma ale ważenia są prawidłowo wykonywane na podstawie instrukcji obsługi wagi ponieważ ważenie jest bardzo proste więc instrukcja wystarczy” – wyjaśnia dalej prezes Kancelarii Prawnej Viggen s.c. Dlatego kiedy okazało się że do kancelarii trafiła kolejna sprawa o przeładunek pojazdu to jej prawnicy poprosili o dostarczenie przez WITD instrukcji obsługi wagi na którą powoływała się szefowa działu prawnego w GITD.
„Jakież było moje zdziwienie, choć sam nie wiem dlaczego w sumie jeszcze po tylu latach się dziwię, gdy poprosiliśmy WITD o udostępnienie nam do wglądu instrukcji wagi i okazało się że… jej nie ma !!!” – mówi prezes Miąsko Tak więc okazało się, że:
a) zważono osiowo pojazd, który wiózł materiały sypkie choć za to nie wolno nałożyć kary ponieważ zmieniły się przepisy, które tego zabraniają,
b) zważono dmc pojazdu wagami osiowymi – choć NIK jednoznacznie zabroniła takiego procederu,

c) zważono pojazd wagą dla której ustawodawca zapomniał wydać rozporządzenia określającego procedurę ważenia

d) WITD wydała decyzję o nałożeniu kary na podstawie instrukcji obsługi ale ostatecznie okazało się że…. d) nie ma nawet tej instrukcji… „Gdzie my żyjemy ?” – pyta retorycznie Prezes Mariusz Miąsko Są jednak takie instytucje jak Kancelaria Prawna Viggen s.c. oraz Stowarzyszenie URKSiTD „Najlepsza Droga”, które stoją na straży porządku prawnego w branży transportowej.

W efekcie interwencji Kancelarii Prawnej Viggen s.c. GITD uchyliło decyzję nałożoną na przewoźnika i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. „Ważne że GITD dostrzegło po moich interwencjach błąd w postępowaniu inspektorów i koryguje poczynania inspektorów z czego jest zadowolony zapewne każdy przewoźnik” – dodaje z zadowoleniem Mariusz Miąsko.

http://kancelariaprawnaviggen.pl//news/132/40/Nielegalne-wazenia-pojazdow-pod-lupa-GITD-Kolejny-sukces-Kancelarii-Prawnej-Viggen-s-c/