Pisemne wystąpienie poszkodowanych przy budowie autostrad do Marszałek Ewy Kopacz

Firmy domagające się wypłaty wynagrodzenia za prace wykonane przy budowie autostrad i dróg krajowych skoncentrowane w Stowarzyszeniu URKSiTD „Najlepsza Droga”, wystąpiły na piśmie do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz z petycją o pomoc.
Petycję podpisało kilkudziesięciu przedsiębiorców (w tym przewoźników) z całego kraju, którzy przybyli na spotkanie poszkodowanych w Modlnicy. Wielu zniecierpliwionych przedsiębiorców oczekuje na wynagrodzenie już od ponad 2 lat.
„Faktem jest, że autostrady i drogi krajowe po których jeździmy zostały w części wybudowane z prywatnych środków małych i średnich przedsiębiorców, którzy niejako za karę musieli jeszcze od nierozliczonych faktur zapłacić podatek dochodowy i VAT „ – mówi Mariusz Miąsko, prawnik, Prezes Stowarzyszenia URKSiTD „Najlepsza Droga”.
Stowarzyszenie zleciło przygotowanie projektu nowelizacji tzw.: „specustawy autostradowej” Kancelarii Prawnej Viggen s.c. Projekt nowelizacji zakłada możliwość rozliczenia ze środków Skarbu Państwa, należności za prace wobec dalszych podwykonawców. Dotychczas na interwencję finansową państwa mogli liczyć jedynie wykonawcy główni. Projekt został pozytywnie przyjęty przez Prezydium Klubu Parlamentarnego PO i trafił do dalszych prac.
„Niestety polski system prawny nie przewiduje możliwości wpisania przedsiębiorcy który nie otrzymał wynagrodzenia do hipoteki rzemieślniczej, dzięki czemu stałby się współwłaścicielem inwestycji aż do jego rozliczenia. Będziemy zabiegać o taką nowelizację przepisów” – dodaje prezes Miąsko Prezes Stowarzyszenia „Najlepsza Droga” przedstawia także, że stowarzyszenie będzie zabiegało o to aby wprowadzić uregulowanie zgodnie z którym GDDKiA w pierwszej kolejności będzie musiało rozliczyć podwykonawców. Wykonawca główny zostanie rozliczony z pozostałych środków. „Rozwiązania takie mają na celu naprawę dotychczasowej sytuacji i ucywilizowanie zasad raz na zawsze” – wyjaśnia Mariusz Miąsko.
(j.p.)
10
11


http://kancelariaprawnaviggen.pl//news/167/40/Pisemne-wystapienie-poszkodowanych-przy-budowie-autostrad-do-Marszalek-Ewy-Kopacz/